logoclanky.png, 12kB turris-logo.png, 1,7kB
SSL certifikát
NAS

 
cerni.net:
 
   Úvod 
   Funkce serveru 
   Log serveru 
   Stav serveru 
  + Nápověda 

 
Články:
 
   Synology NAS 
   Auta, navigace 
   PROJECT:TURRIS 

 
NAS menu:
 
   Webhosting 
   Fotogalerie 
   Email cerni.net 

Zkušenost s navigacemi E52, Nexus, RNS-315

  Popis navigací a lehké porovnávání mezi sebou. Navigace mobilní telefon Nokia E52, vestavěná navigace Nexus Škoda Octavia II, vestavěná navigace RNS-315 (Amundsen+) VW Touran 2. Vše v tomto článku je pouze vlastní dojem a zkušenosti.

  Mobilní telefon Nokia E52 - všestranný telefon s vysokou výdrží, ale s displejem 2.2" což pro navigaci je dost málo. Nokia se o své mapy a navigační software velice dobře starala. Aby ne, když to byl jeden z největších důvodů proč koupit zrovna Nokii. Navigace v telefonu měla na svou dobu obrovské výhody v tom, že navigace byla v ceně telefonu a navigační mapy byly zdarma aktualizovány "doživotně". Další výhoda byla, že mapy se ukládali na paměťovou kartu v telefonu a mohli jste si stáhnout navigační mapy celého světa. Mohli jste tedy cestovat v zahraničí bez nutnosti připojení k internetu. Mapy jsou podrobné a graficky příjemně zpracované. Navigace zvládala vše co zvládli automobilové navigace jako zobrazení aktuální rychlosti, doby jízdy, času příjezdu do cíle, maximální povolené rychlosti na cestě. Za příplatek zobrazovala i dopravní hlášení, ale jen u vybraných zemí a jen při připojení k internetu. TMC hlášení neumí. Bohužel telefon již není podporován a mapy se pro něj neaktualizují a proto již nejsou aktuální.
Výhody:
  + navigace v ceně telefonu (dalo by se říct zdarma)
  + aktualizace map zdarma (doživotně telefonu)
  + komplet uložení v telefonu (bez nutnosti internetu)
  + graficky ve 3D, příjemné zpracování grafiky
  + navigační software odladěný s velkým počtem funkcí
Nevýhody:
  - malý displej 2.2"
  - bez připojení k nabíječce při navigování malá výdrž
  - nyní již bez aktualizací
  - chybí TMC hlášení

e52.png, 157kB
Nokia E52

  Navigace Škoda Nexus - pěkně drahá navigace pokud jste ji pořizovali jako příplatkové zboží k autu cca 62tis kč. Časem se dala pořídit za přijatelnější cenu. Jedná se již o vestavěnou navigaci s velkým 7" displejem. Navigační mapy (data) jsou uloženy na CD a vkládají se do přístroje. Nevýhoda je, že na jedno CD se tak vlezlo jen pár států. Pokud cestujete delší trasu přes více států (ČR - Rakousko), nemůžete zadat přímo cíl, ale jen dílčí cíl, na kterém jste museli vyměnit navigační CD (hranice států). Samozřejmě navigační CD zabírá pozici CD mechaniky a tudiž jestli nemáte ve výbavě CD měnič, na poslech hudby z CD během navigování zapomeňte. Navíc obrovskou nevýhodou byla absence pokrytí východní Evropy. Na Slovensko, Maďarsko, Slovinsko, Chorvatsko atd. zapomeňte. Grafické znázornění mapy bylo už na svou dobu dost archaické (snad jen ve 4 barvách), ale pro navigování naprosto dostačující a přehledné. Navigační software zvládal vše co od navigace je třeba jako body zájmu, vlastní cíle, zadání cíle dle GPS souřadnic, zadání cíle z mapy, doby jízdy, času příjezdu do cíle, TMC hlášení a zobrazení dopravních údajů na mapě. Velice dobře funguje funkce dynamické navigování, kdy dle dopravního hlášení upraví plánovanou trasu. Jako další výhodou bylo jednoduché sehnání navigačních map a následné vypálení.
Výhody:
  + vestavěná navigace nenarušující interiér vozu
  + komunikace s vozem, částečné fungování i bez GPS signálu
  + zobrazení navigace na dalším displeji mezi budíky
  + dynamické plánování trasy na základě TMC hlášení
  + aktuální mapy, které se dají dobře sehnat
  + dobré možnosti navigačního software
Nevýhody:
  - není pokrytá celá Evropa
  - nutnost během navigování měnit navigační CD
  - slabá grafika navigační mapy
  - vysoká cena (poměr výkon/cena)

nexus.jpg, 28kB
Navigace Nexus

  Navigace VW RNS-315 - jedna z aktuálních posledních navigací od VW roku 2014. Patří k levnější variantě navigace v příplatkové hodnotě kolem 20tis. kč. Což je neustále dost vysoká cena už jen z pohledu, že navigační mapy nejsou aktualizovány zdarma, ale za příplatek 7tis. kč. Navigace je obsazena 5" dotykovým displejem a vnitřní 4gb flash pamětí pro navigační mapy. Mapy tedy již nezabírají žádný vstup. Vše je uvolněno pro uživatele. Navigační mapy jsou rozděleny na Východní Evropu a Západní Evropu. Naštěstí pro nás, Česká republika, Slovensko, Polsko, Německo a Rakousko je obsaženo v obou těchto navigačních verzích. Mapy se prodávají na navigační SD kartě. Tu lze buď přehrát na vnitřní paměť (tím se smažou původní mapy), nebo lze navigovat přímo z SD karty. Takto lze provozovat v navigaci obě verze navigačních map např. vnitřní paměť - Západní Evropa a Východní Evropa na SD kartě. Nevýhodou je, že nelze sehnat mapy jinak než originál za 7tis. kč. Tím je aktualizace map finančně dost zatěžující. Navigační software je dost jednoduchý a strohý. Nelze zadat cíl z mapy ani souřadnice GPS. Pokud chcete zadat cíl, musíte znát adresu nebo vyhledat zvláštní cíle. Ne vždy to vyhovuje.
Výhody:
  + vestavěná moderní navigace nenarušující interiér vozu
  + komunikace s vozem, částečné fungování i bez GPS signálu
  + zobrazení navigace na dalším displeji mezi budíky
  + dynamické plánování trasy na základě TMC hlášení
  + možnost pokrytí celé Evropy v navigaci
Nevýhody:
  - slabší funkce navigačního software
  - drahé aktualizace

rns-315-1.jpg, 94kB
RNS-315

® cerni.net | 2015 | ver. 1.4.3