logoclanky.png, 12kB turris-logo.png, 1,7kB
SSL certifikát
NAS

 
cerni.net:
 
   Úvod 
   Funkce serveru 
   Log serveru 
   Stav serveru 
  + Nápověda 

 
Články:
 
   Synology NAS 
   Auta, navigace 
   PROJECT:TURRIS 

 
NAS menu:
 
   Webhosting 
   Fotogalerie 
   Email cerni.net 

Navigace Škoda Nexus

  Navigace Nexus je OEM navigace s rádiem, která byla volitelnou výbavou vozu Škoda Octavie 2 od roku 2004 do roku 2008, kde byla nahrazena modernější navigací Colombus s dotykovým displejem. Pro jiný vůz Škoda nebyla určena. Pro svou cenu, jistá omezení a také stáří není příliš rozšířená a informací také není mnoho. Rád bych tedy shrnul veškeré informace do jednoho článku.

  Výrobce, varianty a jména:
Navigace Nexus se samozřejmě montovala do více aut než jen Škoda Octavia 2. Byla určená také pro vozy Volkswagen Golf, Passat, Touran, Touareq. Volkswagen však nepoužíval název Nexus (to používala pouze Škoda), ale navigace byla pod názvem MFD2. Navigace pro vozy vyšší třídy jako Touareq mela integrovanou DVD mechaniku. Pro ostatní vozy včetně Octavie byla určená navigace s CD mechanikou. Výrobcem navigace byla osvědčená firma Blaupunkt.

  Když si ji koupíte jako originál od výrobce:
Navigace byla jako příplatková výbava. Pokud jste ji chtěli, museli jste si připravit 62 tis. kč navíc. Není to překlep. Opravdu stála 62 000kč a bylo jedno jestli jste si ji chtěli dát jako příplatkovou výbavu do svého nového auta nebo nechat dodatečně namontovat. S touto navigací jste dostali automaticky MaxiDOT displej a CD měnič, který byl umístěn v kufru. Na střeše byla umístěna místo klasické antény takzvaná triple anténa, která krom rádia přijímala GPS signál a měla i telefonní anténu pro případnou HF jednotku.

  Co umí a neumí, její výhody a hlavně nevýhody:
Co umí: její hlavní funkcí je navigace. Dále umí rádio s pamětí na stanice včetně dopravního zpravodajství, přehrávání hudebních CD (ne mp3), ovládání CD měniče, zařízení AUX, zobrazení obrazu couvací kamery (nebyla ve výbavě), propojení s originální HF sadou (pouze výstup zvuku do repro a funkce mute).
Co neumí: To je otázka, ona vlastně neumí to co umí jiné originální OEM rádio což je: zobrazování času, venkovní teploty, informací climatroniku, parkovací senzory.
Kromě parkovacích senzorů je vše ostatní zbytečné. Čas i teplota je na MaxiDOT displeji a climatronik je pod navigací.
Můj názor: při parkování sledují zrcátka a okolí auta, zvuk předních a zadních senzorů je rozdílný a podle něj vím jak je překážka daleko či je před autem nebo za autem. Vizualizace tudíž nechybí.

  Navigace:
Je grafická a zobrazuje mapu na 7" displeji plně v barvách. Zobrazuje navigační příkazy a symboly na MaxiDOTu. Pracuje ve 2D. Lokalizace je v češtině včetně hlasového navigování. Obsahuje body zájmu. Navigace obsahuje TMC tuner. Pokud si naplánujete trasu a navolíte čas kdy chcete vyjet, tak navigace i při vypnutém stavu a zamčeném autě začne sledovat dopravní zpravodajství, které se týká navolené trasy. Při zahájení navigace sama upraví trasu dle aktuálních informací. Obecně dynamické plánovaní trasy je největší výhodou této navigace. Po celou dobu navigování kontroluje pomocí TMC stanic průjezdnost a podle toho trasu upravuje. Funguje bezchybně. Navigační data bere pouze z navigačního CD umístěného přímo v mechanice navigace nikoli v CD měniči.

  Navigační média:
Navigační podklady jsou pouze na CD. Kvůli omezené kapacitě CD jsou státy rozdělené na jednotlivá CD. Bohužel si někdo řekl, že navigace DX včetně Nexus nebudou jezdit na východ Evropy, tudíž východ Evropy úplně chybí. Nejvýchodnější státy evropy jsou Rakousko, ČR a Polsko. Slovensko, Slovinsko, Maďarsko v navigaci zcela chybí. Tedy, ten kdo jezdí hodně na východ, bude tato navigace zcela zbytečná.
Je třeba brát v potaz, že navigace nemá žádnou vnitřní paměť pro navigaci. Pokud tedy chcete jet z ČR do Rakouska, musíte navolit první bod na hranicích těchto dvou státu. Jinak řečeno: jedete z ČR do Rakouska. Navolíte cílovou stanici na hranicích, kde budete přejíždět přechod a na tomto přechodě vyměníte navigační CD a teprve poté zvolíte cíl v Rakousku.

  Komunikace s autem:
Jak jsem již psal. Navigace nezobrazuje žádné údaje z jiných jednotek instalovaných v autě, sama o sobě jich dost využívá jako: ABS pro kontrolu pohybu auta, když není signál z GPS, panel přístrojů zobrazení údajů na MaxiDOT displeji, podvolantová jednotka pro ovládání rádia z volantu, HF jednotka pro funkci mute a následné převedení zvuku do reprobeden.

  Konstrukce:
Navigace zabírá velikost 2DIN. Pro porovnání klasické běžné autorádio zabírá pozici v autě o velikosti 1DIN. Tedy laicky řečeno je dvakrát větší než běžné autorádio. Celé šasi je kovové, pevně smontované. Přední plasty pevné, tlačítka se dobře mačkají. Je třeba si dávat pozor jen na displej, protože není chráněn žádným sklem či plastem. Z přední strany nemá žádné vstupy. Ze zadní strany je konektor pro Can-BUS automobilové sítě, CD měnič, AUX, GPS anténu a rádio anténu. Celé rádio je sešroubované a v poslední fázi také nýtované, tedy běžným způsobem nerozebíratelné.

  Vnitřní architektura:
Navigace je uvnitř rozdělena fyzicky na 4 části (plošné spoje). Výrobce jak jsem již psal je Blaupunkt, ale vnitřní obvody jsou z firem jako Motorola, Texas instruments, Toshiba, AMD, OKI a Bosch. Veškerá použitá elektronika je konstrukčně na velké provozní rozpětí teplot (-20°C až 150°C) a také provozní rozpětí napájení (+-0,5V).
1. část: obsahuje veškeré konektory pro komunikaci s vozidlem, anténní modul pro rádio, napájecí modul, rádio, řadiče pro komunikaci Can-BUS, procesor Blaunpunkt MCU FSI 8638340560A02, který obsahuje procesor 32bit vlastní RAM i EEPROM, předzesilovač a koncový zesilovač TDA7454 s výstupem pro 8 reprobeden. V EEPROM paměti je také uložen PIN navigace.
2. část: navigace s Risc 32bit MCU typ 7034, k tomu je pomocné programovatelné hradlo, RAM i FLASH ROM k ukládání osobních dat (body zájmu, cíle atd.).
3. část: mechanika NEC. Základní obvody samotné mechaniky a navíc řídicí část která má na starost zpracování audio CD a navigační CD, anténní modul pro GPS anténu.
4. část: deska se samotným displejem s MCU řídicím grafiku, řízení tlačítek.

  Rozebrání:
Navigace lze rozebrat, aniž by se nýtování muselo odvrtávat a tak nenávratně konstrukci oslabit. Je třeba, ale vyhnout část plechu, pod kterou je schován šroubek, který drží CD mechaniku. Poté lze celou navigaci rozebrat. To jsem musel podstoupit z důvodu čištění čočky mechaniky.

  Pokud někdo shání navigační CD pro navigaci Nexus nebo VW MFD2 má dvě možnosti. Bud si je může legálně koupit za 3 tisíce jedno CD nebo vypálit. V druhém případě vás odkazuji na stránky http://blackbull.webz.cz, kde najdete co hledáte.
Na vypálení musíte splnit 3 podmínky:
1. ISO navigačního CD a nainstalovaný program Clone CD. Jen ten je schopen vypálit zabezpečené stopy proti pirátství.
2. Taky musíte mít správnou vypalovací mechaniku. Ne každá umí správně vypálit navigační CD. To zjistíte až po vypálení, kdy navigace CD odmítne.
3. Správné médium. Ideální se mi osvědčili Verbatim AZO. Například Verbatim Extra Protection mi nefunguji vůbec.

® cerni.net | 2015 | ver. 1.4.3