logoclanky.png, 12kB turris-logo.png, 1,7kB
SSL certifikát
NAS

 
cerni.net:
 
   Úvod 
   Funkce serveru 
   Log serveru 
   Stav serveru 
  + Nápověda 

 
Články:
 
   Synology NAS 
   Auta, navigace 
   PROJECT:TURRIS 

 
NAS menu:
 
   Webhosting 
   Fotogalerie 
   Email cerni.net 

Synology DS213j, domácí NAS

  Z počátku jsem nad zařízením jako NAS neuvažoval. Doma mám pouze notebook, který používá rodina ke všemu. Zobrazování fotek, práce s dokumenty, přehrávání filmů a hudby, hraní her, internet, emaily. Na zálohu a přehrávání filmů v TV mi stačil jeden externí 2.5" HDD. Další záloha a zároveň přístup k datům z jiných míst než jen domácí notebook jsem využíval externí uložiště ala OneDrive. Nebylo co řešit. Vše fungovalo jak má nebo vlastně funguje.

  První myšlenky o tom, že je třeba tento zavedený systém změnit bylo předávání fotografií rodině nebo spíše sdílení těchto fotek. Další nakopnutí bylo na "zkoušku" zaregistrování vlastní domény. Také Hotmail nabízel provoz emailových účtů s vlastní doménou a tak jsem vytvořil pro mě a ženu email na vlastní doméně. Tak abych se vrátil k těm fotkám. Protože mám pevnou IP adresu, vytvořil jsem jednoduché stránky, kde jsem zveřejňoval fotky pro rodinu. Stránky běžely na notebooku, což není ideální, pokud chcete, aby tyto stránky byly přístupné 24hodin v kuse.

  Začal jsem tedy hledat počítač, který by běžel jako server. Jako první jsem zkusil zprovoznit starý stolní PC, který ležel doma nevyužit. Na zkoušku na něm běžely WindowsXP a oblíbený balík XAMPP. Fungoval, ale spokojený jsem nebyl. Stará funící a nenažraná bedna mě nenechala klidnou. Taky mě otravovalo, pokud jsem chtěl cokoliv změnit v nastavení musel jsem jít o patro výše, pustit monitor a nastavovat. Nakonec se problém vyřešil sám. Starý stolní PC to nevydržel a po týdnu provozu umřel. Buď deska, nebo zdroj. Nevím a ani jsem neměl chuť to zjišťovat. Vrátil jsem se zpět ke svému oblíbenému NB.

  Hledání pokračovalo dále. Na výběr jsem měl dvě možnosti. Buď skládaný PC, nebo hotový NAS. Vše má své plusy i mínusy. Abych se pro sebe rozhodl dobře, do čeho investovat nemalé peníze napsal jsem si klady i zápory obou zařízení.

  Kladů a záporů se najde mnohem více. Hodně záleží co sám každý od toho očekává a kolik je ochoten investovat času do tohoto zařízení. Protože mě čas netlačil, měl jsem možnost dlouho studovat, co umí jaké zařízení. Po několika internetových testech, diskuzí a zkoušek Live Demo OS jsem se rozhodl jít do hotového NAS a opustit myšlenku skládaného PC. Důvod, který toto rozsekl byl ten, že to co jsem požadoval a mnohem více šlo také mnohem jednodušeji nastavit v NAS něž na PC.

  Byl jsem tedy rozhodnut. Ještě byla otázka zda-li Synology, který byl velice chválen a Asustor, který nebyl nijak pozadu. Nakonec jsem se nijak nedopídil jestli Asustor nabízí funkci Mail server a tak jsem se rozhodl pro Synology.

  Jaký typ si vybrat, když jich nabízí tolik. Já jsem hned od začátku chtěl, aby v zařízení byli dva disky zapojené v Raid 1. Důvod je pro mne ten, že zařízení běží bez přestávky a po několika letech může disk kdykoli umřít. Chtěl jsem mít vše zrcadleno. Zálohu, ale provádím na externí disk připojený přes USB. Přes plánovač úloh zálohuje určené adresáře a nastavení na tento externí disk. Podle testů a ohlasů a také z finanční stránky se pro mne jevil nejlépe Synology DS213j. A ten jsem si také koupil.

  Po měsíci provozu mohu říct, že to byli dobře investované peníze a nelituji nákupu. Zařízení je malé, lehké, tiché, malá spotřeba (20W) a po připojení připravené ihned k provozu. K zařízení se vůbec nemusí chodit. Správa se provádí dálkově, tedy například z pohodlí gauče, nebo kdekoli kde máte přístup na internet. Celý systém i aplikace jsou v češtině. Celkem intuitivní a dobře udělané. Občas nějaké nastavení jsem nepochopil okamžitě, ale co není v nápovědě se najde na Googlu. Po měsíci se mi podařilo zprovoznit skoro veškeré služby které NAS nabízí. Berte to tak, že až tolik času tomu nedávám a když už se k tomu dostanu, bazíruji nad každým nastavením jak ho provést nejlépe.

  Nakonec abych to shrnul. Původním smyslem pořízení NAS byly webové stránky a sdílení fotografií. Po seznámení s možnostmi NAS jsem začal využívat více funkcí. Jen na okraj:

  Časem až děti vyrostou a bude v domácnosti více TV a PC stane se i centrálním úložištěm.

Synology DS213j
Synology DS213j
syno_003.jpg, 53kB

® cerni.net | 2015 | ver. 1.4.3