logoclanky.png, 12kB turris-logo.png, 1,7kB
SSL certifikát
NAS

 
cerni.net:
 
   Úvod 
   Funkce serveru 
   Log serveru 
   Stav serveru 
  + Nápověda 

 
Články:
 
   Synology NAS 
   Auta, navigace 
   PROJECT:TURRIS 

 
NAS menu:
 
   Webhosting 
   Fotogalerie 
   Email cerni.net 

Zkušenost po roce provozu se Synology NAS DS213j

  Tak už je to rok co provozuji NAS od Synology a to verzi DS213j. Proto bych se podělil o takové shrnutí významnějších zkušeností s tímto zařízením. Nejprve je ale třeba, Vás seznámit s vytížeností mého NAS.

  Základní parametry, které mám nastaveny:
NAS běží bez přestávky 24 hodin denně. Pouze se provádí restarty po aktualizaci DSM a pokud k tomu dojde, tak dočasné vypnutí z důvodu výpadku el. energie.

  Co na něm běží:
Mail server, mail station, CalDAV, CardDAV, phototstation, Cloud, zálohy (síťové disky), server VPN, DNS, DLNA, samozřejmě Webserver s PHP a MySQL. Také nějaké podřadné služby jako WebDAV, GateOne, Videostation, AudioStation, Filestation, Notestation a pak statistické a analyzační programy.

  Jaké systémy na něj přistupují:
Windows XP, 7 a 8.1, Linux Mint, BlackBerry OS 10, iPhone, iPad, Android OS v2.2 až v5.0, Xbox 360, TV.

  Počet aktivních uživatelů, kteří využívají širší škálu aplikací a služeb jsou čtyři, další deset využívá jen část aplikací. Využití je jak z vnitřní sítě, tak i ze strany vnější (internet).

dsm51.png, 166kB

  Takto bych shrnul seznámení s využitím zakoupeného NAS. Původně se mělo jednat o provoz Photostation a Webstation. Po pár dnech jsem zjistil, že se jedná o mnohem silnější stroj, než se v testech a diskuzích ukazuje.

  Zaměřím se na jisté rozpory panující v testech a diskuzích.

  Cena se řeší na fórech neustále. Cena okolo 5tis. za takovou krabičku jako je aktuálně za DS215j bez disků, se spousta lidem zdá dost. Mnoho lidí si však neuvědomuje, že nekupuje jen HW krabici ale i optimalizovaný SW. DSM od Synology je neustále aktualizován a vylepšován. Jen za tento rok jsem updatoval od DSM 5.0 na 5.1 a již se chystá 5.2. Vylepšení a rozšiřování služeb je znatelné. Nesmíme také zapomenout na hardware, který je optimalizován na nepřetržitý běh 24h denně, velmi přijatelnou spotřebu do 20w i s disky, bezhlučnost s pasivním chlazením a externím správně naddimenzovaným zdrojem. Cena versus schopnosti tohoto zařízení jsou podle mého vyvážené. Po celý rok se vnitřní teplota DS213j drží na 28°C včetně teploty disků.

syno_001.jpg, 85kB

  DS213j dokáže bez problému obsloužit na DLNA více zařízení na jednou a to i filmy ve fullHD. Přehrávání titulků záleží na zařízení. Xbox360 titulky nezobrazí, TV Samsung ano. Proto plnohodnotně funguje jako multimediální centrum pro všechny zařízení v našem domě.

  Vytváření náhledu fotografií ve Photostation pomocí procesoru v NAS, není nijak tragické a pomalé jak se traduje. Pokud se bude jednat řádově kolem 100 fotek nahraných na jednou, náhledy se vytváří řádově v minutách. Tedy prvotní nahrání tisíce fotek, tak ano, pomocí uploderu, ale postupné nahrávání fotek klidně pomoci kopírování.

  Obsloužení široké škály operačních systému je na velice dobré úrovni. V podstatě každý OS si s NAS poradí. Přesto každý systém jak od Synology, tak ostatních výrobců mají svá omezení. Může se stát, že něco fungovat na jednom systému bude na druhém ne. Jedná se spíše o služby, které nemají pevnou základnu v normě a každý výrobce si jí vykládá po svém. Např. DLNA, CardDAV, CalDAV.

ds213j_board.png, 805kB

  NAS Synology DS213j splnil vše, co jsem od něho očekával a nabídl mnohem více. I tak jeho potenciál nejsem schopen plně nevyužit a jeho služby jsem nabídl dalším dvěma rodinám. Je nainstalován multidoménový certifikát pro korektní identifikaci zabezpečených webů. Nyní obsluhuje něco přes deset lidí ať emailem, fotografiemi, úložištěm nebo zálohou. Samotný DS213j zvládá požadavky s rezervami. Největší omezení vidím v internetové konektivitě, ale to s NAS nemá nic společného.

  Dvoudisková verze nebo jednodisková:
Má rada zní, pokud zálohujete NAS na externí disk často, neprovozujete Mail server nebo DNS server, klidně bych šel do levnější jednodiskové varianty DS115j. Dvoudisková verze s RAID-1 je pouze pojistka v důsledku fyzického zhroucení jedoho disku, aby NAS mohl fungovat dále bez přerušení. Pokud chcete mít jistotu nástupce DS215j s dvoujádrovým CPU jistě uspokojí rodinné požadavky bez problému.

syno_002.jpg, 92kB

  Na závěr:
Není vše dokonalé a i Synology má své omezení. Na HW úrovni není toho moc co zdokonalovat, ale SW ještě nedostatky má. Také záleží, co požadujete, ale například nemožnost jednoduše nastavit Multidoménový mailserver je z mé strany dost velký nedostatek. I přesto je firma Synology ze všech firem v podobných zařízeních nejdále.

dsm51_1.png, 206kB

® cerni.net | 2015 | ver. 1.4.3