logoclanky.png, 12kB turris-logo.png, 1,7kB
SSL certifikát
NAS

 
cerni.net:
 
   Úvod 
   Funkce serveru 
   Log serveru 
   Stav serveru 
  + Nápověda 

 
Články:
 
   Synology NAS 
   Auta, navigace 
   PROJECT:TURRIS 

 
NAS menu:
 
   Webhosting 
   Fotogalerie 
   Email cerni.net 

Touran rv.2011, 2.0TDI 103kW BlueMotion, 7.místné

 Auto jsme koupili na základě zvýšení počtu členů rodiny na pět. Původně byla v arzenálu Škoda Octavie II a Kia Ceed. Jsme dva dospělí a tři děti. Kia Ceed šla z domu hned, kdy objem kufru byl nevyhovující. Jeden kočárek a bylo po kufru. Octavie byla na tom s kufrem mnohem lépe, ale zapínání tří dětských sedaček, kdy bylo třeba přesného postupu a poskládání dětí a sedaček (tetris), nás dotlačilo ke koupi něčeho většího. Podmínka byla tří legitimních sedaček vzadu, ať jsou děti schopné se zapnout samy bez pomoci.

Proč zrovna Volkswagen?
 Na výběr je toho dost, ale při zkoumání různých značek a doporučení servisáků jsem zabrousil do vod Volkswagenu. Důvody byly tyto: Korejce jsem již nechtěl z důvodu servisu. Jedna Kia rozhodně stačila, cena servisu a náhradních dílů je neadekvátní. Francouzské a Italské vozy mě svým designem nelákají, myslím hlavně interiéru a ovládacích prvků. V průběhu hledání se navíc rozhodlo o koupi 7. místné verze. Tím se výběr velice zúžil. Škoda nemá žádné. Seat jsem nenašel v optimální výbavě. Opel a Mazda se mi nelíbily vůbec. Ford S-Max se mi líbil, ale jedinou variantu kterou jsem chtěl, mi vyfoukli před nosem. Další na mušce byla Ceddy, ale ta 7. místná verze je pouze Maxi, což na klasické popojížděčky byl větší kalibr. Poté bylo uznáno, že doplňující dvě sedačky musí stačit pro dospělé pouze nouzově a využívány budou hlavně dětmi. Začal jsem vybírat mezi Sharanem a Touranem. Největší lákadlo byly zásuvné zadní dveře u Sharana. Pro děti ideální. Cenový strop byl 400tisíc a také byla považována jistá výbava a motorizace, přes kterou vlak nejel. Touran vyhrál.

Rozhodnutí:
 Aut, kterých bylo aktuálně na výběr, bylo pár. Touran, na který jsem natrefil, splňoval veškeré mé požadavky a navíc byl velice líbivý. Bílá barva, SunSet, černé lité originál 16" kola, působilo dost kontrastně - pěkně. Peníze na účtu a správný čas k nákupu. Auto připraveno k odběru. Prodejce byl autosalón a žádný malý autobazar. Byla větší důvěra v prodejce. Bylo vybráno.

Sedadla priorita jedna:
 Zadní sedadla a prostornost byla hlavním důvodem k pořízení nového auta. I když prostřední sedadlo nemá stejnou šíři jako dvě krajní (o něco málo užší) se dětské sedačky vlezou v jakékoli kombinaci a nejstarší kluk se zapne sám. Hlavní podmínka splněna. Sedačky ve třetí řadě jsou zapuštěny v kufru. Sklopení sedaček a přípravy na použití je otázka jedné minuty. Dospělý se na ně vejde, kdyby byla nouze, dá se vydržet i delší cesta, ale děti třetí řadu milují. Po sklopení jedné sedačky přijdete o půl kufru, obě sedačky kufr zruší skoro úplně. Zbyde pouze malá část mezi zadními sedadly a pátými dveřmi. Daň za třetí řadu.

Motor:
 Mým autem byla původně a neustále je Octavie II 2.0TDI 103kW. Z této motorizace jsem byl a jsem neustále tak nadšený, že jsem jí vyžadoval i u Tourana a tak jsem i koupil. Porovnání je asi takové, že Octavie je o něco živější. Jednak staré traktorové vstřikování PD, není tak utlumeno a kultivováno jako novější vstřikování CR a navíc Touran je osazen paketem BlueMotion, což samo osobě ještě nese úpravu řídicí jednotky motoru k nižší spotřebě a emisím (tedy tlumí jeho nástup výkonu). I tak plně osazené auto v šesti lidech, naloženém půl kufru po strop a spousta harampádí pod nohama autu nečiní žádný problém v alpských kopcích. Je schopen slušně akcelerovat i do kopce za cenu nižší spotřeby vůči Octavii.

Výbava, podmínky koupě:
 Naše cesty k rodině v zahraničí bývá celkem častá a už od koupi Octavie jsme zvyklí na jistý komfort a bezpečnost, ze kterého nelze ustoupit (nebo nechceme). Na dodělání nějaké výbavy není čas, peníze ani nervy (chuť). Další investice jsem počítal pouze do zimní sady kol (plechy + pneumatiky), servisu (výměna všech provozních kapalin a filtrů po koupi vozu), případně doplňků jako zámek zpátečky nebo příčníky na střechu. Hledané auto muselo splnit tyto podmínky:

Touran splnil vše, co jsem napsal a ještě více. Doplňující výbava co má navíc:

Topení - příhřev:
 Touran není vybaven nezávislým topením, ale příhřevem a vyhřívanými sedadly. K příhřevu: nezávislé topení to není. Nelze zapnout před startem motoru. Je to velká škoda, protože po nastartování auto do dvou minut krásně topí a po pěti minutách jízdy je teplota chladicí kapaliny skoro na 90°C. Rychlost a nástup je úžasný. Příhřev se aktivuje automaticky od 5°C a níže, pokud nesvítí rezerva paliva a pokud je klimatizace zapnutá. Zjistil jsem, že těleso příhřevu a výfuková soustava je stejná jako pro nezávislé topení. Na předělání je ovšem třeba vyměnit řídicí jednotku, změnit (předělat) připojení k teplovodní soustavě motoru, pozměnit elektroinstalaci, přeprogramování. Cena se pohybuje skoro 20tis. Zůstávám tedy u příhřevu.

Bi-xenon:
 Touran je vybaven ještě navíc bi-xenonovými světlomety s natáčením a uzpůsobením rychlosti vozu, denní LED, přisvícení do zatáček, senzor osvětlení a deště. Do této doby jsem neměl takové zkušenosti s xenonem, ale kdybych měl, patřilo by to mezi mé požadavky. Rozdíl mezi halogenem a xenonem je opravdu razantní. Tenhle příplatek stojí za to a doporučuji.

ParkPilot:
 Samočinné parkování. Ve směs pracuje dobře a možná i zaparkoval tam, kam bych se už neodvážil. I tak nevím, jestli příplatek 20tis by stál za to. Já bych se bez této funkce obešel. Mi stačí parkovací senzory.

Start-Stop BlueMotion:
 Při nákupu jsem o této výbavě nevěděl. Při testovací jízdě se start-stop neprojevil, protože motor byl studený a tlačítka jsem si nevšiml. Nenapdlo mě ani nic takového hledat. Co na tuto funkci říct? Hlídám se kdy pustit spojku. Pokud vím, že budu stát krátce nebo často, zmáčknu tlačítko a vyřadím start-stop z funkce. Výhody to má ale také, startování je automatické, tedy stačí impulsivně otočit klíčkem a motor se nastartuje sám ve správnou chvíli (zhasnutá spirálka). Když chcípne motor při rozjezdu (málo plynu), v okamžiku sešlápnuté spojky nastartuje sám bez verglování se zapalováním. Verdikt: samočinné startování super, samočinné zhasínání motoru k ničemu. Prostě jsem to koupil a zatím to funguje. Uvidíme časem.

Světlý béžový interiér:
 To byl nejsilnější argument, proč tento vůz nekoupit. Nakonec jsem do něj šel a pro mou úlevu a i jistou dětskou poslušnost se mi zatím daří udržet čistotu vozu. Naštěstí podlaha a kufr jsou z černé tkaniny. Ale i přesto ostatním bych doporučil spíše tmavý interiér, pokud máte děti.

Celkové shrnutí:
 Auto mám necelý rok, najeto 15 tisíc kilometrů. Zatím se žádná závada neprojevila. Komfort vysoký. Hluk, motor, převodovka, podvozek prostě radost z dálkových tras. Sedí se vysoko, vystupování a nastupování super. Výbava je slušná. Při cestách v šesti část ukradnutého kufru je vynahrazeno střešním boxem. Na výlety v sedmi jsme už taky několikrát byli, cítím se jako řidič školního autobusu. Za mě mohu doporučit, cena a za to co dostanete prostě sedí.

Ujeté kilometry?
  Cíleně neudávám, protože je u nás zažito upřednostňovat stav celkových ujetých kilometrů před skutečným stavem vozu. Což je špatně. Víme, že dnes se sypou motory i po 20 tisících kilometrech z důvodu špatného konstrukčního řešení. Podstatnější je, jak se majitel k vozu chová. Také je fakt, že nikdo nemůže doložit pravdivost udávaných kilometrů. To může jen první a jediný majitel vozu.

touran.png, 648kB
® cerni.net | 2015 | ver. 1.4.3