4 roky zkušeností, výměna NAS

Po pár letech provozu NAS v domácích podmínkách, kdy řeším zároveň i výměnu NAS, bych se podělil o zkušenosti. Zkoušel jsem služby na domácím PC, notebooku a nakonec NAS od Synology typ DS213j. Zkušenosti bych shrnul tak, aby to pomohlo i ostatním.

Základ, který řeší většina lidí:
1– Zhruba vědět co chci provozovat.
2– Kolik času budu mít se o to vše starat, jako například: aktualizace OS a software, nové možnosti a rozšiřování služeb, řešení náhodných a nepříjemných problémů.
3– Cena a spotřeba
4– Rozšiřitelnost HW i SW

Mé odpovědi, po letech zkušeností:
1– Většinou až za provozu člověk zjistí možnosti a provozované služby rozšíří nebo změní. Proto volte zařízení, které nabízí dostatek služeb i takových, které vás z počátku nezajímá.
2– První měsíce vás to bude bavit, po půl roce už to bude z povinnosti a po roce budete vyžadovat, aby NAS bylo zcela autonomní. V takovém případě je hotové NAS obrovskou výhodou oproti skládanému počítači. Neboť o veškerý vývoj, kompatibilitu a aktualizace se stará výrobce. Máte jistotu, že SW i HW bude odladěn.
3– Cena je pro některé pouze představou HW, za SW a vývoj již platit nechtějí. To je právě opak neboť odladěný OS a SW, aktualizovaný a neustále vyvíjen je důležitější než silný HW. To je to co se platí vysokou cenou u hotových NAS. Po letech mohu říct, že než něco bastlit ve smyslu mám 8 jádrový skládaný NAS s 32GB RAM, ale neustále nestabilní SW a tím i služby je špatnou volbou.
– Spotřeba u zařízení konstruované právě k danému účelu a nepřerušovanému běhu bude ve většině nižší a chladnější (tím i tišší), než u zařízení k širšímu použití.
4– u skládaného PC ve většině není problém HW po čase rozšířit, u kupovaných NAS ve většině můžete maximálně zvýšit velikost RAM, kapacitu disků u dražších modelů rozšířit o síťovou kartu. Je to ale dvousečné. Pokud dobře zvolíte výkon NAS pro své služby, rozšiřovat HW nebude třeba. Výhodou je, že výrobce má pod kontrolou sestavy HW a tím může „šít“ na míru OS i SW. Dokáže tedy lépe využít HW sestavu svých zařízení.

Důvod proč měním svůj NAS:
Když jsem Synology DS213j kupoval, nevěděl jsem pořádně co, budu za služby využívat. Proto jsem koupil jeden z levnějších modelů. Teď už mám DS213j 4 roky a běží nepřetržitě. Provozuji na ní desítky služeb. Od jednoduchých sdílení, přes složitější webové funkce. Aktivně se na NAS připojuje do 10 lidí, když nepočítám návštěvníky stránek. V poslední fázi NAS slouží i jako iSCSI disky pro Raspberry Pi a virtuální disky s OS Windows.

Musím s obdivem smeknout nad krabičkou s jednojádrovým ARM procesorem na taktu 1,2GHz a skromných 512MB RAM, jak byla schopna se statečně rvát s narůstajícími uživatelskými daty a zvyšujícími se požadavky softwaru na hardware. Po čtyřech letech, kdy restart NAS trvá okolo 45 minut a aktualizace balíčku trvá řádově v desítkách minut je načase si připustit, že pro mé požadavky již nestačí.

Jaké nové zařízení zvolit:
Opět nastala otázka, jestli si poskládat vlastní sestavu s OS například FreeNAS nebo jít do zařízení hotového. Teď už vím co od domácího NAS chtít a očekávat. Rozhodování bylo o to rychlejší, že už vím jaké funkce požadovat. Taky už nějaký rok zkušenosti a řešení problému má svou váhu.

Pokud to člověk myslí vážně, musí jít do něčeho, co funguje. Na zkoušení není čas jako týdenním dumání, proč to nejde nainstalovat nebo nefunguje korektně. Pokud člověk má více koníčku a povinností, někdy ten čas není i několik měsíců.
Člověk není dost bohatý na to, aby vyhazoval peníze za něco, co není 100% a plýtval časem.
Má volba je jít do něčeho co mě nezklamalo a zároveň nadchlo, tedy Synology. Už vím, že cena, která se platí těmto společnostem za tyto chytré krabičky je i za spolehlivý HW, ale hlavně za SW, který neustále vyvíjejí, záplatují a tvoří nové aplikace i nový OS. Za ty 4 roky říkám, že rozvoj aplikací u DSM ušel kus cesty. DS213j mě tehdy stál 4500kč, což je za celoživotní podporu zařízení od výrobce slušná cena.
Ještě je třeba dodat, že Synology se oproti QNAP, Asustoru a dalším výrobcům síťových uložišť zaměřuje na profesionální využití jako MailServer, RadiusServer, DHCP server, DNS server, WiFi AP a další. Proto opět Synology vítězí. Takové informace v recenzích nenajdete.

Co jsem zvolil:
Celé čtyři roky se o vše staral jednojádrový ARM CPU na 1.2GHz s 512MB RAM DDR3. Jenže dnes je to na mé požadavky a služby velice málo. Proto zvolím jisté naddimenzování, aby NAS držel krok zase na několik let dopředu. Zvolím čtyřjádrový procesor Realtek na taktu 1.8GHz s 2GB RAM DDR4. Volba bude Synology DS-218.