CalDAV a CardDAV II. vydání

Čas plyne a vývoj aplikací taky. Vývoj kolem těchto dvou protokolů na Synology NAS se značně změnil. Před lety preferovaný Baikal server začíná byt doháněn balíčky ze Synology. První to vezmu celkově, proč mě nutí měnit něco zaběhnutého a funkčního.

Server Baikal se neustále vyvíjí a dnes je už verze 0.4.6 oproti kompilované verzi pro Synology ve verzi 0.2.7. Nová verze 0.4.6 řeší lepší bezpečnost, více funkcí, sdílení, lepší správu databáze, webový interface pro správu kontaktů a kalendáře bez nutnosti klienta atd… Upgrade na poslední verzi je možný a na internetu jsou návody. Spíš otázka zní, jestli je to správný směr u Synology, když už má své aplikace dobře propracované. Pokud bychom se bavili o vlastním skládaném serveru, jistě by to byla dobrá volba.

Já jsem se rozhodl na přechod z Baikal serveru na balíčky od Synology CardDAV server a Kalendář (CalDAV) z těchto důvodů: automatická aktualizace, podpora, snadná záloha a obnova, neustálý vývoj, lepší provázanost s DSM účtem, přívětivější uživatelské rozhraní, spolehlivost při aktualizaci DSM a další menší důvody. Všechny hlavní důvody proč zůstávat u Baikal serveru tedy pominuly.

Oba servery v konečném důsledku zvládají stejné funkce a proto do plusu píši jen podstatné odlišnosti, ne to co umí či neumí.

Porovnání CardDAV server vs. Baikal server:
+ pro CardDav server – snadná instalace, snadná záloha a obnovení, zadávání url adresy v klientu (u iOS dokonce stačí jen doména NAS), možnost editace kontaktu v DSM
+ pro Baikal server – nezávislost na DSM účtech (pro někoho i nevýhoda), běží přes klasický https:// port 443

Porovnání Kalendáře vs. Baikal server:
+ pro Kalendář – snadná instalace, snadná záloha a obnovení, zadávání url adresy v klientu, kalendář přístupný a propracovaný v html prostředí
+ pro Baikal server – nezávislost na DSM účtech (pro někoho i nevýhoda)