Dva roky s DS213j a DSM 6.0

DS213j provozuji něco málo přes dva roky v nepřetržitém provozu (24hodin denně) a po stránce HW i SW pracuje jak má, zatím bez jediného konfliktu. Služeb běžících na NAS, které opravdu využívám je asi 30. Myslím, že v tomto ohledu je NAS využit na své maximum. Jedná se o starší kousek, který obsahuje jednojádrový ARM procesor na taktu 1.2GHz a 512MB RAM. Přesto si hravě dokáže poradit s převodem formátů (fotky, videa), obsloužit více zařízení v síti a zvládat paralelně více funkcí. Svižně také pracují webové aplikace jako PhotoStation nebo WebMail. Zatím není významný důvod přecházet na něco novějšího. Přesto jsou služby, u kterých by se nárůst výkonu viditelně projevil a to hlavně u Wordpresu nebo obecně u PHP. Zase abych obhájil Synology, tak WordPress je už trochu větší kalibr (php režie, sestavení stránek, grafika, přístupy do databází) a používat by se měl opravdu s rozvahou.

Mé problémy se Synology jsou pouze v tom, že provozuji služby (balíčky) i třetích stran jako například čtečka RSS, WordPress, GateOne apod… Což není dobré, pokud ve velkém update DSM zásadně změní nastavení nebo dokonce služby. Potom nastává horlivé zjišťování, co nefunguje a jak to opět rozběhnout. V DSM 6.0 přišlo změn více a bylo potřeba služby upravit přes terminál a s některými se i rozloučit. To bylo tak na úvod.

1./ Tak začnu s ohranou písničkou a to je přístup do SSH terminálu jako uživatel „root“. Při každém restartu potřebuji upravit několik konfiguračních souborů a to pouze přes terminál jako uživatel „root“. Už v aktualizaci na DSM 5.1 bylo změněno příkazové prostředí a v DSM 6.0 bylo přihlášení na uživatele „root“ změněno ještě hlouběji. Nyní je zapotřebí se nejdříve přihlásit jako uživatel „admin“ (neplést si s administrátorským účtem) a teprve potom se pomocí terminálového příkazu „sudo su -„ přihlásit jako uživatel „root“. Tato kombinace přihlášení však nefunguje například v oblíbené aplikaci WinSCP. Po této akci již musím pracovat pouze v terminálové aplikaci (například PuTTY). Naštěstí v rámci balíčků třetích stran lze doinstalovat editor Nano a oblíbený Midnight Commander. Práce je jednodušší.

ssh-root

 

2./ Další a neméně závažná změna se týká WebStation. Synology se rozhodl přejít z apache server na nginx server. Důvod je zřejmý a to nižší réžije na HW náročnost a rychlejší práci s HTML a obsloužením více uživatelů najednou. Problém je však ten, že nginx server nezná funkci mód ReWrite a nastavení práv k adresářům, vlastně vůbec práci ze souborem .htacces. Zde narazila spousta lidí s částečnou nebo úplnou nefunkčností hlavně u WordPressu. WebStation sice obsahuje funkci použití apache server, ale ve skutečnosti se jedná pouze o kompatibilitu. Ta však neřeší zásadní problémy. Navrhuji řešení nejjednodušší a to buď WordPress nepoužívat, nebo pomocí pluginu vytvářet HTML site a ty zveřejňovat. To ovšem neřeší, pokud provozujete třeba nějaké rezervace, komentáře, obchod apod. Synology problém řeší, kdy ale bude vše funkční na 100%, se neví. Už se ví, 3.5.2016 byla provedena velká aktualizace všech balíčku včetně DSM. WordPress již běží bez problémů.

3./ Další bod patří PHP. Nevím proč, ale po upgradu na PHP5.6 (v rámci DSM6.0) došlo ke změně cesty spuštění příkazů PHP. U balíčků Synology je samozřejmě vše v pořádku. U balíčků třetích stran, které využívají PHP skriptů a démonů jste nejspíš narazili na problém a balíček přestal fungovat. U mě se to předně týká RSS čtečky. V takovém případě naštěstí stačilo v konfiguračním souboru RSS čtečky změnit cestu spouštění PHP a balíček je opět plně funkční.

Ještě bych se zmínil po delší zkušenosti ohledně aplikací běžících na NAS a to konkrétně NoteStation a Spreadsheet. Tyto aplikace běží v DSM prostředí, a tedy je nutné na ně přistupovat přes porty DSM. Určité řešení sice přináší QuickConnect, ale bohužel v korporátních sítích ne vždy funguje. Je to obrovská škoda, že nelze s nimi pracovat přes klasický port https:// (443) jako PhotoStation. Pro NoteStaion existuje aspoň mobilní aplikace, která řeší, že máte přístup odkudkoliv, jestli se dočkáme aspoň této pomoci u Spreadsheet uvidíme.

Tak už vidíme :-). Všechny aplikace, tedy Note Station, File Station, Audio Station, Video Station, SpreadSheet již pracují přes standartní porty 443. Už není zapotřebí nestadartních portů se kterými je v korporátních sítích problém. Fantastické Synology, jen tak dále.

note-https

To byly zásadní problémy z mého pohledu. Jinak celkový dojem z DSM 6.0 mám velice příjemný. Spousta služeb jako Hyper Backup, VirtualHost, centrum zabezpečení a další prošlo změnou a rozšíření nastavení, které chybělo. Jistě je co dopilovat. Synology zatím hlasy uživatelů neignorují a některé problémy řeší i se zpětnou vazbou. Za mne mají i po dvou letech a některých problémech zatím jedna mínus (to aby bylo vždy co zlepšovat).