iSCSI LUN pro Raspberry Pi a PC

Podrobný návod najdete zde.

iSCSI již podle návodu zveřejněného výše je velice zajímavou síťovou specialitou. Tak popořadě a po pár testech. Nebudu vůbec popisovat, jak to funguje a co to vůbec je, na to je tady Wiki či vyhledávače. Půjdu na to prakticky, jednoduše a pro všechny.

iSCSI – jednoduše řečeno, část diskového místa v síti, které lze namontovat na lokálním PC jako další fyzický disk.

A o to právě jde a tohle je největší výhodou této služby (protokolu). Namontovat jej jako lokální fyzický disk, žádný síťový disk, ani síťová složka. Pro počítač a systém se tváři jako lokální se svým souborovým systémem a proto na něj můžeme nahrávat a instalovat naprosto vše co chceme VČETNĚ samotného OS, ale o tom později.

Vytvoření iSCSI LUN (oddílu) je naprosto jednoduchou záležitostí pokud máte Synology NAS. Stačí v DSM ve správci disků iSCSI LUN nastavit (vlastně jen nastavit velikost oddílu a popřípadě zvolit šifrování) a vytvořit. Podotýkám, že na iSCSI LUN se přistupuje přes port a ten je třeba v Synology Firewall povolit. Takových iSCSI LUN si můžeme vytvořit několik a odlišovat se budou svým jedinečným identifikátorem, který je mu přidělen automaticky při vytváření a radši bych prosil neměnit, protože musí splňovat jisté specifikace. Vytvoření iSCSI LUN je tedy prvním krokem k úspěchu.

lun1  lun2

A konečně využití:

Raspberry Pi nebo jakýkoliv malý deskový PC nemá řadič SATA ani PATA. Raspberry je nastaven od výroby tak, že OS vyhledává na SD kartě a nikde jinde. Tedy dle výše uvedeného návodu stačí na kartu zkopírovat BerryBOOT, který umí namontovat iSCSI a zároveň na něj nahrát celý OS.
Klady a zápory:
+ I po úmyslném či neúmyslném odpojení napájení Raspberry PI v plném běhu se nepoškodí souborový systém ani na SD kartě ani na iSCSI disku. Což bylo pravidlem, když OS běžel na SD kartě (to byl strašný průser).
+ Rychlost práce s diskem, pokud máte domácí síť aspoň 1Gb, je rychlost velice uspokojivá.
+ Kapacita disku je omezená na velikost disku NAS, žádné omezení ze strany SD karty.
+ Díky BerryBOOT je jednoduchá možnost mít na jednom iSCSI více OS. Například KODI a Ubuntu a po spuštění Raspberry si vybrat který OS se načte.
+ SD karta vydrží mnohem déle, protože se již neprovádí žádné další zápisy a přepisy na které není stavěná.
– Závislost na síťové infrastruktuře domácí LAN. Pokud vypadne jakýkoli prvek mezi Raspberry a NAS, tak samozřejmě nic nefunguje. To ovšem není tak častá záležitost.
– Nic jiného mě již nenapadá.

berryboot1 berryboot2

Stolní PC (NB) s Windows (Vista a výše) má také možnost připojení iSCSI disků a to přímo ve Windows bez potřeby aplikací třetích stran. Stačí v nabídce start napsat iSCSI a spustit jako správce Iniciátor iSCSI. Oproti BerryBOOT to mají Windows ještě vylepšené v tom, že Windows po nastavení IP adresy NAS, sám zjistí, jaké LUN jsou k dispozici a stačí zadat připojení. Takový iSCSI disk se po připojení zobrazí ve správci disku, kde již stačí nadefinovat písmenko disku a zformátovat.
Klady a zápory:
+ Konzistence disků ve Windows, kdy se iSCSI tváří jako klasický lokální disk a tak k němu i přistupuje.
+ V PC stačí tedy jeden disk pro OS Windows, ideálně tak SSD a na data, aplikace a další software použít iSCSI.
+ Na Youtube jsou videa, kde takto na iSCSI je instalován STEAM i s hrami a vše krásně a rychle funguje.
+ jedna investice do velkých disku v NAS ostatní PC v domácnosti mohou mít pouze malý disky pro OS.
– Opět závislost na vnitřní LAN a prvcích.
– Zde se snažíme nahradit klasický lokální SATA disk, proto velkou roli hraje rychlost vnitřní sítě LAN. Minimum je tedy 1Gb LAN.

iniciatoriscsi2 iniciatoriscsi1

Stolní PC s Linuxem umí také namontovat iSCSI disk. Stačí doinstalovat balíček iSCSI. Návod je dokonce na stránkách Synology, akorát tam je celý postup napsán v terminálu. Přitom instalace balíčku stačí doinstalovat přímo v balíčcích a připojení a formátování disku stačí v programu „GParted“. Na Youtube najdete přímo video návody. Poté se iSCSI montuje při startu Linuxu jako disk.

Klady a zápory:
? Já nevím, jestli v systému Linux to má hlubší smysl. Linux pracuje v adresářové struktuře nikoli diskové jako Windows. Tedy jestli namontuji disk nebo síťovou složku už není takový rozdíl, neboť oproti Windows já můžu v Linuxu pracovat se síťovou složkou stejně např. NFS jako s lokální.

Závěr:
iSCSI je základním kamenem pro bez diskový PC. Jak jste již z tohoto článku pochopili, tak všechny systémy včetně nezmíněného MAC OSx přistupují k iSCSI jako místnímu disku na kterém může být uložen i celý OS. Jediné co je třeba je přinutit PC (BIOS + LAN), aby zavedl OS z iSCSI disku. Což již existuje řadu let, akorát se tato funkce využívala ve firmách a pomalu se dostává do domácnosti. Zavedení OS ze sítě lan pomocí speciálního zavaděče se jmenuje PXE + TFTP a je třeba podotknout, že ji zvládá i Synology NAS. Jedná se o kombinaci DHCP serveru a TFTP serveru. Osobně jsem se tak daleko ještě nedostal, více najdete na internetu. Časem až budu rozšiřovat domácí flotilu o další PC pro děti, budu jistě už jen ze zajímavosti tuto techniku zkoušet.