Konektivita mobilních zařízení

Shrnu do článku mé zkušenosti s mobilními telefony (tablety) a propojení se službami běžícími na NAS. Zaměřím se na 2 nejrozšířenější operační systémy (Android a iOS) + BlackBerry OS10. S Windows Phone zkušenosti nemám, proto v popisu zkušeností bude chybět. Protože se jedná vyloženě o mé zkušenosti budu se zaměřovat na služby, se kterými mám zkušenost a používám jej. Některým fanouškům NAS to může pomoci při výběru mobilního telefonu.

Pro všechny OS platí, že s nastavením emailu žádný problém není. Pokud máte platný certifikát je to o to jednodušší, protože zařízení nehlásí žádnou chybu o certifikátu. Jen u nastavení účtu je třeba dávat pozor mezi rozdílem emailové adresy a uživatelského jména.

BlackBerry OS10.3 – začnu s ním, protože ho vlastním
Baikal (kalendáře, kontakty, úkoly):
Nativně zvládá CalDAV i CardDAV účet. Kontakty zvládá bez chyby včetně načtení portrétu kontaktu. Kalendář načte celý (všechny), bohužel vůbec nepracuje s úkoly. Barvy kalendářů dokáže přečíst taky, ale kvůli omezené palety barev, některé barvy interpretuje špatně. Barvu kalendáře nedokáže uložit na server. Po změně názvů kalendářů popřípadě barev na serveru je potřeba CalDAV účet v telefonu smazat a znovu založit, jinak se názvy neaktualizují.
Aplikace:
S mobilními aplikacemi je to špatné. Nativní pro BlackBerry nejsou. BlackBerry je však schopen pracovat i s aplikacemi pro Android a Synology aplikace dává ke stáhnutí i na svých stránkách. Ty jsou schopné pak pracovat v BlackBerry bez problémů včetně démonů.

Android 4 a vyšší + aplikace DAVDroid
Baikal (kalendáře, kontakty, úkoly):
Android nativně CalDAV ani CarDAV neumí a je potřeba doinstalovat aplikaci (koupit) v Google Play. V nastavení v účtech pak jednoduše vytvořit DAVDroid účet kontaktů a účet kalendáře. Poté pracuje stejně jako BlackBerry OS, teké bez úkolů. Může se stát, že aplikace DAVDroid přestane synchronizovat, poté je třeba účty smazat. To se však stane výjimečně.
Aplikace:
Tady žádný problém není, všechny aplikace jsou v Google Play a všechny pracují bez chyby.

iOS 7 a vyšší
Baikal (kalendáře, kontakty, úkoly):
Tak tady jsem byl opravdu nadšen. Nativně zvládá CalDAV i CardDAV. Kontakty načítá a synchronizuje kompletně bez chyby. Kalendář zvládá včetně úkolů. Barvy kalendáře, nejen že umí kompletně načíst a správně interpretovat, ale zároveň při změně barvy v telefonu ji dokáže uložit na sever. Také při změně jména kalendáře na serveru při první synchronizaci aktualizuje jméno kalendáře.
Aplikace:
Všechny aplikace pro Synology jsou ve Store. Však na jeden problém jsem narazil. Protože iOS nezvládá multitasking a běh aplikace na pozadí, nedokáže zálohovat fotky přes aplikaci PhotoStation na pozadí. Aplikace musí být puštěná a běžet na popředí dokud se fotky nezálohují na NAS.

U Windows Phone jsem nějaký návod na připojení k Bajkal účtu našel, ale jestli funguje opravdu nevím.