Mobilní DS apps

Tentokrát se zaměřím na mobilní aplikace určené pro chytré telefony nebo tablety. Aplikace jsou vyvíjeny na systémy Android a iOS. Navíc BlackBerry umí pracovat s aplikacemi převzaté z OS Andorid a proto běží i na BlackBerry OS10 včetně démonu (část aplikace, která běží i když je hlavní aplikace zavřená).

Aplikace jsou neustále vyvíjeny a začínají zvládat spoustu užitečných funkcí. Proto jsem se rozhodl, že jim věnují krátký článek. Taky bych se zaměřil na jejich přednosti, ale i určité nedostatky.

DS File
DS File: souborový manažer, který vidí pouze složky, které má povoleny vidět. Samozřejmostí jsou veškeré funkce, co souborový manažer má umět jako kopírování, přesouvání, mazaní, vytváření vše samozřejmě i hromadně. Pokud používáte Synology i k ukládání dokumentů a dalších souborů určitě se bude hodit.

DS Finder
DS Finder: nástroj pro správu a sledování vašeho NAS. Tuto aplikaci využije jen opravdu asi vlastník, nebo správce NAS. Přes tuto aplikaci lze sledovat stav NAS včetně disků a úložného prostoru. Nechybí funkce jako restart NAS, vypnutí a dokonce probuzení přes WakeOnLan.

DS Photo
DS Photo: velice užitečný nástroj, pokud na NAS ukládáte spoustu fotografií a využíváte balíček Photostation. Díky této aplikaci si jednoduše a přehledně můžete fotky na svém NAS prohlížet a zároveň i spravovat. Vytváření další alb popřípadě nahrávání a mazání fotografií je samozřejmostí. Navíc ale pomocí této aplikace a funkce záloha fotografií můžete jednoduše zálohovat fotografie ze svého mobilního zařízení přímo na NAS. Aplikace umí zálohované fotografie i ze zařízení rovnou mazat a tak pokud máte málo paměti v zařízení, funkce mazání po záloze se bude určitě hodit.

DS Note
DS Note: je mobilní aplikací NoteStation. Notestation od svého prvního zavedení prodělala spoustu změn a vylepšení a další ji teprve čeká. Už teď je velice silným nástrojem nejen pro jednoduché poznámky, ale i vedení záznamů, tabulek, úkolů. Navíc citlivější záznamy není problém zašifrovat. Díky aplikaci DS Note tak máte poznámky vždy u sebe. Navíc aplikace je schopna pracovat offline a v okamžiku přístupu k internetu se synchronizuje s NAS.

DS Cloud
DS cloud: slouží k synchronizaci vybraných složek mezi zařízeními a NAS. Pokud uložíte jakýkoliv soubor do synchronizované složky kopíruje se automaticky všude tam kde je cloud nastaven. Tedy například mezi notebookem, NAS a telefonem. Cloud také umí udržovat verze souboru až na 32 kopií. Tedy pokud si nějaký dokument upravíte nebo smažete, můžete vyvolat jeho původní verzi.

DS Audio DS Video
DS audio a DS Video: slouží jako správce a hlavně multimediální přehrávače hudby a videí z NAS z adresářů „music“ a „video“. DS Video navíc dostalo funkci překonvertování videa, kdy můžete například film uložený ve fullHD překonvertovat na nižší rozlišení s nižším bitrate a stáhnout si ho na mobilní zařízení. Ušetříte kapacitu a film je uložen offline na zařízení. Ideální na cesty.

DS Cam DS Down
Zbývají ještě dvě aplikace DS Cam pro správu IP kamer a DS Download pro manažer stahování souborů z internetu. Ani jeden zatím nepoužívám, proto je hodnotit nebudu.

NoteStation
Nakonec ještě aplikace NoteStation jako Google aplikace. Na počítači bohužel do nedávna nebyla žádná aplikace pro NoteStation a bylo nutné se přihlásit do DSM, což zbytečně každým přihlašováním dost obtěžovalo. Navíc rychlost byla dost ovlivněna rychlostí internetu. Díky této aplikaci se již nemusíme pokaždé přihlašovat, navíc jako aplikace je mnohem rychlejší a také lépe optimalizovaná pro desktop. Bohužel jako doplňková aplikace Google aplikací je nutnost mít nainstalovaný Google Chrome. Samozřejmě samotný prohlížeč využívat vůbec nemusíte. Navíc ikonu můžete mít přímo na ploše a jednoduchým klikem jste rovnou přihlášení do své NoteStation.