NAS jako router, AP WiFi

Tento článek je spíše pro ty, kteří se chystají teprve budovat svou domácí síť, nebo se chystají na její kompletní rekonstrukci. Ale tento článek může být i pouze jako tip, který jiným určí směr jak si domácí síť vybudovat.

Synology NAS levnějších variant má jeden LAN port a několik USB portů. Vyšší modely mají LAN porty 2 a více. Přitom jak bude NAS přistupovat k těmto portům je pouze otázka nastavení. Co tím chci říct? I když Synology prodává šikovný a výkonný WiFi router, tak i Synology NAS má velmi propracovanou politiku nastavení a zabezpečení síťových prvků. NAS tedy můžeme mimo jiné použít zároveň i jako router a tedy vstupní a nejdůležitější síťový prvek naší domácí sítě a vnějším internetem.

wan

WAN
NAS lze nastavit, aby se k portu LAN choval jako k portu WAN a lze na něj nastavit všechny pravidla jako statická IP, PPPoE, DHCP, ale také zároveň firewall mezí tímto portem a vnitřní sítí. Stejně tak jako k portu LAN může NAS přistupovat k USB WiFi dongle jak 2,4GHz tak i 5GHz. Možnost je také použít přímo USB 3G/4G modem. Doporučuji u modemu i WiFi zařízení zkontrolovat podporu na stránkách Synology. Budete mít jistotu, že NAS si se zařízením bude rozumět a budete moci využít všechny funkce. Tak to lze NAS k vnějšímu internetu připojit jakýmkoliv způsobem a řádně zabezpečit.

mapa_site

dhcp

LAN
Pokud máme NAS levnější varianty s jedním LAN portem, který jsme ještě navíc použili jako WAN k internetu, zbývá nám pouze připojit k USB WiFi dongle a šířit internet v domácnosti vzduchem. Pokud máme NAS vyšší třídy se dvěma LAN porty můžeme na druhý LAN port připojit jednoduchý gigabitový switch a tím i ethernetově propojit domácnost.

rodicovska_kontrola

Možnosti sítě
NAS umí DHCP server a tedy jednoduše sám přiděluje IP adresy připojeným zařízením a to jak pomocí WiFi, tak i na ethernetu. Navíc lze každou větev spravovat odděleně, tedy jiné přidělené IP adresy. Také lze fixovat (zapůjčit) IP adresu jakýkoliv zařízením. U WiFi sítě je možnost několik druhů zabezpečení, například WPA2 a hesla. Také lze na každou síť aplikovat jiný Firewall, tedy jiný pro WAN, LAN popřípadě WiFi. Dalším příjemným doplňkem je rodičovská kontrola, kde můžeme na MAC adresu zařízení nastavit jaké dny a hodiny bude mít zařízení přístup k síti. Nakonec dalším zajímavým doplňkem je možnost sledovat každou síť zvlášť a tedy mít pod kontrolou provoz jednotlivých sítí.

Tedy abych to shrnul, pokud by jste uvažovali o lepším routeru, který by měl pravidelné aktualizace svého OS a firewallu s širokou škálou nastavení a funkcí (včetně rozšiřitelnosti) budeme se zřejmě bavit o routeru v hodnotě kolem 4 tis.kč a výše. Takovou hodnotu by jste si mohli odečíst pokud by jste zapojili NAS místo právě takového routeru a správně jej nastavili včetně zabezpečení. Pak by vaše síť nemusela obsahovat zbytečných síťových prvků, které je třeba nastavovat a spravovat.

Pokud by to byla vaše volba doporučuji NAS se dvěma LAN porty a kvalitní WiFi dongle s dvěma anténami.