Tipy na využití Synology NAS

Při koupi mého NAS Synology DS213j jsem věděl co chci, aby na něm běželo. Po zprovoznění NAS jsem zjistil, že potenciál má mnohem větší, než jen těch pár služeb, které jsem vyžadoval. Navíc NAS od Synology nejsou zrovna nejlevnější modely a tak jsem přemýšlel jak NAS využít lépe anebo dokonce, aby měly nějakou návratnost v penězích. Dlouho jsem hledal na internetu nějaký seznam nápadu využití v domácnosti. Ve firmách, kancelářích je využití dalo by se říct jednoduché, ale doma je využití užší a o návratnosti se pomalu nedá ani mluvit. Na internetu jsem nějaké nápady nenašel, spíš řešení problému a podobně. Po třech letech, kdy NAS vlastním a plně jsem ho zapojil do rodinného života tedy přináším nějaký seznam využití v domácnosti. Možná to bude pro někoho z vás nápadem pro další využití.

– multimediální centrum domácnosti. Díky kapacitě a jednoduché správě ideální na ukládání filmů, videí, fotek, hudby. Díky DLNA, Video station, Photo station, Audio station a mobilním aplikacím DS jednoduše sdílíte multimediální obsah kdekoli a napříč platformami. TV, herní konzole, počítač, tablet, mobilní telefon a to jak v domácí síti, tak i přes internet. Navíc pokud koupíte verzi play nebo s indexem „+“, umožní vám NAS překódovat video, aby bylo spustitelné ve vašem přehrávači (zobrazovači), který si neporadí s novějším kódováním zvuku a videa.

– zálohovací server. Můžete zálohovat celé operační systémy a jejich časové snapshoty, nebo jen data, dokumenty, fotky a další. Na zálohování osobních dat je spousta aplikací a operační systémy se umí zálohovat na NAS už samy o sobě, je to jen o nastavení. Aplikace jsou například: záloha Windows (backup), Time Machine (Apple), rsync, Cloud Station, DS file, DS Photo způsobů záloh je mnoho. Odkaz na kompatibilitu zálohovacích aplikací najdete zde: https://www.synology.com/cs-cz/knowledgebase/DSM/tutorial/Backup_Restore/What_backup_software_does_my_Synology_NAS_support

– úložný server popřípadě vzdálený server. Pokud potřebujete mít data neustále přístupné a odkudkoli k dispozici, NAS disponuje širokou možností připojení a to i zabezpečeného. Pro vnitřní síť platí nejčastěji SAMBA a NFS (síťové složky – disky), pro vnější síť internet pak (S)FTP, FTP-SSL, WebDAV, File station. Pro stahování dat z internetu na NAS se pak určitě hodí Download station.

– organizační server. Synology umožňuje ukládání správu a synchronizaci kontaktů, kalendáře, poznámek a úkolů a to pomocí svých balíčků nebo balíčků třetích stran (Baikal). Takto lze jednoduše synchronizovat veškeré data napříč všemi platformami (PC, mobil, tablet, web) a uživatelů (rodiny, kamarádů, pracovní). Veškeré data máte na svém serveru nezávisle, jaké OS klient používá. Samozřejmostí je kompletní jednoduchá záloha na NAS. Více informací pod názvem CalDAV, CardDAV. Jedna z nejlepších funkcí.

– webový server s PHP a MySQL databází. Prezentace jednoduchých i složitějších webových stránek je na NAS dost jednoduché a také není problém na NAS rozjet i složitější redakční systémy jako například WordPress, ale pozor na výkon NAS. Slabší NAS jako ten můj nezvládne, tak rychle sestavovat složité stránky. Pokud to bude vaše hlavní využití nebo uvažujete nad e-shopem, investujte do výkonnější verze s indexem +.

– vlastní doména nasměrovaná na vlastní NAS. Není to přímo funkce NAS, jako spíše jeho lepší využití. Tím se rozšíří i zjednoduší přístup k NAS ze strany internetu. Po nainstalování balíčku DNS lze svou doménu nastavovat ze svého NAS, navíc lze vytvořit vlastní intranetovou vnitřní síť s vlastními názvy zařízení.
Tady podotýkám, že je zapotřebí znát problematiku DNS a správně balíček DNS nastavit. Vlastní nastavování domény je nutné řešit s registrátorem vaší domény.

– vlastní mailserver a webmail. Pokud máte vlastní doménu, můžete rozjet i vlastní mailserver se svou doménou. Poté si budete řídit poštu sami a bude kompletně uložena na NAS. Výhodou je soukromí a plná kontrola nad vašimi maily. Nevýhoda je ta, že jste na to sami a když se něco pokazí, musíte to neprodleně řešit, protože vám nebudou chodit maily. Za mne osobně za jedna, ale užil jsem si pár nocí, hlavně když na NAS provozujete 4 domény (rodiny) s emaily.
Tady podotýkám, že je NUTNÉ znát kompletní problematiku funkce e-mail, DNS, nastavení domén, funkce portu a dalších. Také je zapotřebí se na provozu domluvit s vaším poskytovatelem internetu a domluvit reverzní DNS. Pokud budete provozovat více domén, je nutné znát postfix.

– další síťový prvek jako router. K levnějším NAS lze připojit WiFi dongle nejen jako příjímač, ale i jako AP. Pak se z NAS jednoduše stane WiFI router. K plné funkci je nabízen i balíček DHCP server. NAS umí plně řešit firewall, filtraci MAC adres, plné nastavení zabezpečení Wifi sítě a plánovač sítě, rodičovskou kontrolu. NAS také umí pracovat jako jednoduchý most (bridge) mezi skutečným routrem a WiFi donglem připojeným k NAS. V takovém případě se nevytváří nová síť, ale zůstává síť řízena vaším hlavním routerem včetně viditelnosti zařízení v síti, rozdávání IP adres (DHCP server). Ty drazší modely mají 2 a více LAN, v takovém případě lze rozšířit síťovou infrastrukturu i drátově.
Router s WiFi mám v přízemí domu. NAS je v druhém patře, kde se WiFi signál už nedostává. Díky Wifi dongle v NAS a nastavení NAS jako most mám plně pokrytý signál v několika patrovém domě.
Výsledek: Mám pouze jeden router, jedno nastavení, Wifi dongle za 200kč.

– síťový disk, systémový disk. Pokud máte lokální síť zapojenou v rychlosti 1Gb můžete počítat s rozšířením kapacity na všech domácích zařízeních a to díky iSCSI a NFS. Díky tomu vám bude v zařízení stačit malé SSD na zavaděč nebo systém, zbytek bude na NAS. Windows a Raspberry si dokáži přimontovat iSCSI disk a chovat se k němu jako k lokálnímu disku. Formátování, file system, instalace software atd. je vše prováděno bez omezení. Navíc iSCSI je rozšířený síťový protokol, který je imunní proti výpadkům sítě apod. Pro linuxové stanice je vhodnější NFS, kdy můžeme jednoduše připojit síťovou složku se kterou Linux dokáže přistupovat jako by byla lokální se všemi právy.
Můj počítač je linuxová stanice s 64GB SSD diskem a Windows 10 běží ve VirtualBOXu, kdy disk VB (100GB) je uložen přes NFS na NAS. Už práce přes 1Gb síť je dost svižná a plně použitelná.
Všechny Raspberry PI mám napojené na NAS přes iSCSI. Na SD kartě mám pouze zavaděč.
Výsledek: ušetřené peníze za větší disky a USB flash. Jednoduchá zpráva a díky záloze NAS automaticky zálohovány všechny zařízení. Tady je vidina jisté finanční návratnosti.
Poznatek: nemusíte mít strach v režii NAS, vytížení je opravdu nízké, problém bude u více zařízení v propustnosti samotné sítě.

– pracovní stanice. Díky balíčkům Office, Note station, File station, webmail, kalendář a dalším, lze částečně vyřešit základní agendu na počítači. K celé práci stačí slabší počítač a webový prohlížeč. Vlastně klidně i takové Rapberry Pi3, zavaděč na SD kartě, vše ostatní na NAS (OS i software), určitě na kancelářskou práci dostačující.

– další možnosti využití NAS je na potřebách a kreativity každého uživatele.
Příklady:
VPN server – jste v zahraničí a chcete se dívat na ČT pořad online nebo z knihovny. Ze zahraničí to nejde. Přes VPN a váš NAS, který je v ČR se schováte za českou IP a budete moci sledovat ČT.
Cloud station – pokud máte více počítačů v domácnosti, lze pomocí cloudstation jednoduše rozkopírovat data mezi tyto počítače. Využití bych spíše viděl ve třídách, školení apod.
phpBB – není třeba ho využívat pouze jako diskuzní fórum, lze ho také využít jako neveřejnou konverzaci či chat mezi přáteli, rodinou, známými.

Moje domácnost