WordPress na Synology

Na Synology provozuji mimo jiné webserver. Dlouhodobě jsem si stránky psal sám ručně, ale konečně jsem se přinutil přejit na redakční systém a to přesně na WordPress. WordPress jsem si vybral z důvodu jeho oblíbenosti, rozšíření pluginů, témat a podpory. Tak k samotné instalaci.

Na výběr máme ze dvou variant.

První varianta: nabízí instalaci WordPress z přichystaného balíčku přímo od Synology. Ve správci balíčků stačí jen instalovat, nastavit přihlašovací údaje k databázi a můžete fungovat. Problém nastává, když chcete spravovat více webových stránek pomocí WordPressu. Stejný problém je když chce WordPress využívat více uživatelů na své různé webové stránky. Nainstaluje se pouze jeden WordPress a tím je hotovo.

Druhá varianta: je s instalací stejně jednoduchá a nabízí nám mnohem více. Instalace spočívá v tom, že si stáhnete aktuální verzi instalace ze stránek WordPress. Jedná se o zabalený archív. Tento archív si rovnou nahrajte na Synology , tam kde chcete aby webovky byly, tak například adresář www/wp , nebo klidně i do soukromého webového adresáře /~uzivatel/www/. Ve Filestation necháte archív rozbalit. Ještě před prvním spuštění stránek je potřeba vytvořit databázi přes PhpMyAdmin v MariDB. Název databáze může být jakýkoliv, ale musíte si jej pamatovat. Při první konfiguraci WordPressu jej musíte zadat. WordPress si není schopen tuto databázi sám vytvořit. Po rozbalení ve webovém prohlížeči napsat url adresu, kde jste WordPress rozbalili. Například http://mysyno/wp/ nebo http://mysyno/~uzivatel/ . WordPress se v první instanci spustí do instalačního módu, kde Vás provází instalační průvodce. Jediné co je třeba nastavit je název databáze kterou jsme vytvořili v PhpMyAdmin, jméno a heslo MariaDB běžící na Synology, poslední kolonku vyplňovat nemusíte. Adresa databáze je „localhost“. Poté se už jen nastaví přihlašovací údaje WordPressu pro vytváření webu a konfigurace. Obrovskou výhodou této instalace je, že na Synology Vám může běžet několik WordPress instalací pro více webových stránek a pro více uživatelů nezávislých na Synology. Samozřejmostí jsou samotné aktualizace WordPress i témat a pluginů.

WordPress běží na Synology celkem svižně, celý WordPress se spravuje přes webové prostředí naprosto nezávislé na DSM. Na svých stránkách, tak můžete pracovat odkudkoli. Vřele doporučuji.

Časem jsem narazil na pár problémů, kterých je třeba se vyvarovat.

  1. v adresáři „Web“ v Synology nemá WordPress oprávnění vytvářet soubory. Což je problém instalace pluginu, témat a další problémy. Proto doporučuji používat výhradně osobních webových stránek v adresáři home/www url: http://mysyno/~uzivatel/ , kde toto oprávnění má.
  2. WordPress je jen přeci trochu velký kalibr na Synology. Funguje dobře, ale je třeba věnovat pozornost instalovaným tématům a pluginu. Může se dokonce stát, pokud téma nebude dobře optimalizováno a bude složité, že Vám během editace zahltí procesor Synology.

wordpress-instalace